פארק אוטופיה פתוח גם בימים גשומים ומזמין משפחות מכל הארץ להגיע להתאוורר וליהנות מיום של כיף, הכניסה חינם עבור ילדים מתחת לגיל 12 במשפחה* חובה להזמין באתר. ניתן לשנות כרטיסי כניסה שהוזמנו לתאריך מסוים לתאריך חלופי בזמן של עד 3 חודשים.

עולם הסחלבים בפארק אוטופיה

סחלבים מיוחדים
סחלבים
סחלבים
סחלב פפיופדילום בפארק אוטופיה
מספר סוגי סחלבים בפארק אוטופיה
סחלבים בפארק אוטופיה
סחלבים בטבע הטרופי של פארק אוטופיה

סחלב | סחלבים בפארק אוטופיה

פארק אוטופיה הינו גן בוטאני - טרופי אשר מתרכז בטיפוח סחלבים. בפארק אוטופיה אוסף יפה של סחלבים, כאשר מרביתם נמצאים בפריחה. הסחלבים בפארק אוטופיה גדלים בכל רחבי יער הגשם על גבי עצים וסלעים, כמו בתנאי הגידול המושלמים בטבע הטרופי.
תנאי האקלים שיצרנו באוטופיה הם אחידים בכל עונות השנה ובכך תורמים לפריחה עשירה ומתמדת של סחלבים.

בואו לפארק אוטופיה ותיהנו מטיול וצפייה מקרוב בעולמם הקסום של הסחלבים, אשר צומחים בכל פינה!

סחלבים שייכים למשפחת הצמחים המגוונת ביותר הידועה לאדם. יש למעלה מ-880 סוגים, 28,000 זנים והרבה למעלה מ-300,000 מגדלים מאושרים הרשומים כיום. סחלבים הם קבוצת הצמחים העוברת שינויים גנטיים במהירות הגדולה ביותר על פני האדמה; מספר רב יותר של זני סחלב התגלה במשך אלפי השנים האחרונות מאשר כל קבוצת צמחים ידועה אחרת.

סחלבים הם גם אחת מקבוצות הצמחים הסתגלניות ביותר על פני האדמה. ישנם פרחי סחלב אוסטרליים הגדלים כל כולם מתחת לפני האדמה, וסחלבים בג'ונגלים טרופיים רבים צומחים על ענפיהם העליונים של עצים. סביבות של טונדרה, יער גשם, הר, מישור עשבי, מדבר וביצות מכילות זני סחלבים רבים.

מתוך הרשימה הבאה ניתן לקבל מושג כללי של תפוצתם:
יורואסיה: 40-60 סוגי סחלבים
צפון אמריקה: 20-30 סוגי סחלבים
אמריקה הטרופית: 300-350 סוגי סחלבים
אפריקה הטרופית: 125-150 סוגי סחלבים
אסיה הטרופית:250-300 סוגי סחלבים
אוקיאניה: 50-70 סוגי סחלבים

סחלבים מייצרים תרמילי זרעים ובהם לא פחות ממאות אלפי זרעים המשתחררים ומתפזרים ברוח. זרעי הסחלב חייבים לקיים יחסים סימביוטיים-שיתופיים עם פטרייה מיוחדת על מנת לשרוד בשנה הראשונה לחייהם. הפטרייה צוברת מים ומינרלים לעצמה ולזרעים, והזרעים חולקים עימה את הסוכרים מהפוטוסינתזה. רק זרע אחד או שניים מצליחים לנבוט ולשרוד בתוך נקיק מושלם או בשקערורית שהם גם לחים וגם הפטרייה מצויה בהם. ואפילו אז, סיכויי השרידות בטבע זמן שיספיק לה כדי לפרוח הם קלושים.

היוונים העתיקים – אשר בשפתם סחלב פירושו "אשך" – נתנו למשפחה את שמה, לפי צורת הגליל של שורשיו של זן צמח יבשתי. במיתולוגיה הקלסית, אורכיס, בנם של סאטיר ונימפה, הפך לפרח לאחר מותו.
בספר "חומר רפואי", הרופא היווני דיוסקורידס, בן המאה הראשונה לספירה, הניח שסחלבים משפיעים על המיניות. מאז ועד היום, נוהגים לקשור את הצמח לכוח גברא, פוריות, הגדרה מינית ועוד היבטים של רבייה, אולי בהשראת מראהו האקזוטי, ניחוחו ובהחלט בשל המראה הארוטי של חלקיו המיניים של פרח הסחלב. הסופר והמבקר האנגלי הויקטוריאני ג'ון רסקין קרא לפרחי הסחלב "התגלויות תאוותניות".
הורים לילדים ביוון העתיקה האמינו שיוכלו לקבוע את מין ילדיהם בטרם היוולדם בעזרת שורשי סחלב. אם האב אכל פקעות סחלב גדולות וחדשות, ייוולד בן זכר; אם האם אכלה פקעות סחלב קטנות, תיוולד בת.
מלומדים אירופאים האמינו שסחלבים צומחים באדמה אשר עליה הזדווגו חיות.
הסחלבים נחשבו למזון הסאטיריים, ומעורר תשוקה מינית (אפרודיזיאק) חזקה.
בסין וביפן העתיקות ה-סחלבים זכו להערצה בגלל ערכם האסתטי והאמנותי.
קונפוציוס השווה את פרח הסחלב לאדם העליון ואת ריחו להנאות הידידות.
בזמנים מודרניים, סוג הסחלב פפיופדילום נקרא על שם פפוס-מקדש לפולחן אלת האהבה אפרודיטה.

כיצד מטפלים בסחלב?

בניגוד לדעה הרווחת, פשוט וקל לטפל בסחלבים. המומחים של פארק אוטופיה ממליצים להשקות את הסחלב כל 10 ימים עד שבועיים, ובשום אופן לא להשקות כאשר המצע רטוב. לסחלב רצוי מקום מואר אך לא שמש ישירה. יש לדשן את הסחלב בכל השקיה בדשן סחלבים נוזלי. הסחלב הוא צמח רב עונתי, כאשר פריחת הסחלב חוזרת בכל שנה.

סוגי סחלבים עיקריים בפארק אוטופיה

סוגי סחלבים עיקריים בפארק אוטופיה

סחלב זיגופטלום

לסוג הסחלבים זיגופטלום פרחים נפלאים אשר מפיצים ריח. ולא סתם ריח, אלא ריח מבושם חזק ונעים.

סחלב אונסידיום

האונסידיום הוא סחלב אהוב במיוחד בשל הפריחה הצהובה והיפיפייה שלו אשר מתרחשת בדרך כלל בתקופות הסתיו והחורף.

סחלב קטליאה

לסוג הסחלביםקטליאה מגוון גדול מאוד של סחלבים צבעוניים המפיצים ריח נעים. משפחת הקטליאה היא כה אהובה, כך שרבים מכליאים אותם עם זנים אחרים בכדי להתאים אותם לתנאי גידול שונים או כאשר מעוניינים לייצר פרח אטרקטיבי אף יותר.

סחלב פלאנופסיס

סחלבי הפלאנופסיס נחשב לסחלבים החביבים ביותר בישראל. הפריחה של סחלב הפלאנופסיס נמשכת זמן ארוך יחסית ובדרך כלל מתקיימת בתקופת האביב.

סחלב פרגמיפדילום

יחסית נדיר למצוא את סחלבי הפרגמיפדילום במשתלות ובחנויות. לסחלבים אלה גבעולים ארוכים מאוד ופריחה מרובה אשר מזכירה את סחלבי הפפיופדילום.

סחלב סימבידיום

סחלב הסימבידיום הוא סחלב יוקרתי, עם פריחה מרובה והיחיד שניתן לשתילה בגינה (בצל). לסחלבים מהסוג סימבידיום עשרות פרחים, מה שהופך אותם לאהובים במיוחד.

סחלב דנדרוביום

סוג סחלבי הדנדרוביום כוללים כ- 1200 מיני סחלבים, מה שהופך אותה לאחת המשפחות הגדולות בקרב הסחלבים.

סחלב פפיופדילום

לסחלבים מהסוג פפיופדילום פרחים בעלי צורה מיוחדת, ויש המכנים אותם כ"נעל אישה".

סחלב כוכב השביט

סחלב כוכב השביט הוא סחלב נדיר מאוד ויש לו פרחים מאוד מאוד גדולים ומרשימים בצבע לבן.

סחלב וניל

הווניל מוכר לנו מהמאפים והמתוקים השונים, אך הידעתם מהו הוניל? מאיזה צמח מופק תמצית וניל? תמצית הוניל, המוכר לכולנו, למעשה מופק מסחלב וניל, Planifolia.

סחלב מילטוניה

לסחלבים מהסוג מילטוניה עלי כותרת גדולים ומרשימים ורבים מדמים אותם לפרפר. חובבי סחלבים מאוד אוהבים את הסחלב הזה כיוון שהוא פחות נפוץ ופרחיו הם גדולים וצבעוניים.

סחלב אודונטוגלוסום

האודונטוגלוסום נחשבים לסוג סחלבים מיוחד וזאת בשל פריחתם המעניינת. יש להם גוונים בצבעים שונים ודוגמאות מנומרות אשר הופכות אותם לסחלבים אטרקטיביים במיוחד.

סחלב ברסיה

לסחלבים מהסוג ברסיה צורת פרחים מאורכת אשר דומה מאוד לתחפושת של עכביש. תחפושת זו משמשת סחלבים אלה למשיכת דבורים להאבקה.

סחלב קמבריה

סחלבי הקמבריה המוכרים לנו במשתלות הם למעשה הכלאות סחלבים מהמינים "אודונטוגלוסום", "שוקליאודה", "מילטוניה", "אונסידיום" ו- "ברסיה". לכן, לא ניתן יהיה למצוא אותם גדלים באופן טבעי.

סחלב אפידנדרום

לסחלב האפידנדרום יותר מ- 1,100 זנים! השם שלו נגזר מהמילה "אפיפיט" ומתייחס לצורת הצמיחה האפיפיטית המאפיינת אותו.

עולמות האטרקציה בפארק אוטופיה

מפלי מים ובריכות דגים

מפלי מים, נחלים, בריכות דגים ומאגר מים לאיסוף מי גשמים וניהול תהליכי מיחזור מים ובה מזרקות כדורי מים הפועלים באופן קבוע לחימצון המים.

צמחים טורפים

אוסף גדול של צמחים טורפים אשר חיים בסביבתם הטבעית. תוכלו לראות אותם ואת תהליך לכידת הטרף מקרוב.

עולם הפרחים

אלפי פרחים וסחלבים הגדלים בכל פינות יער הגשם הטרופי והגן הבוטאני.

העולם הטרופי

פארק אוטופיה הינו יער גשם טרופי ראשון מסוגו בעולם אשר נבנה במטרה לגדל צמחים טרופיים כמו ביערות הגשם ברחבי העולם. במהלך סיורכם תיהנו מהיופי הטרופי ותפגשו סחלבים, בעלי חיים וצמחים מיוחדים.

מבוכים מצמחים

שני מבוכים מדליקים מצמחייה - האחד מבוך אתגרי ענק על שתי קומות והשני מבוך קלאסי בהשראת הגנים באירופה.

קקטוסים

גן קקטוסים ענק בו גדלים קקטוסים מסוגים ובגדלים שונים.

יש לך שאלות? השאר פרטים ונשמח לחזור אליך בהקדם!

אוטופיה- פארק הסחלבים והאטרקציות של ישראל