פארק אוטופיה פתוח גם בימים גשומים ומזמין משפחות מכל הארץ להגיע להתאוורר וליהנות מיום של כיף, הכניסה חינם עבור ילדים מתחת לגיל 12 במשפחה* חובה להזמין באתר. עם ישראל חי! ביחד ננצח!

מיחזור מים ותרומה אקולוגית של פארק אוטופיה

התרומה האקולוגית של פארק אוטופיה

פארק אוטופיה, פארק אקולוגי הראשון מסוגו, נבנה במטרה לגדל צמחים של יערות הגשם, בתנאי אקלים חצי מדבריים, וללמד על מערכות אקולוגיות הקיימות באזורי קו המשווה, אשר תורמות למשקעים היורדים ברחבי העולם.

על מנת לאפשר תנאי יער גשם טרופיים בארץ חצי מדברית, יצרנו מבנה ענק המייצר עוצמות אור בטמפרטורה ולחות מתאימה. כמו כן, בעקבות העובדה כי אנו נמצאים בארץ חצי מדברית בה יש מחסור במים, בנינו מערכות מים אשר ממחזרות את המים המושקים, וממחזרות מי גשמים.

יערות הגשם והשפעת כריתת יערות הגשם על האקלים

יערות גשם טרופיים, אשר נפוצים סביב קו המשווה, יוצרים את אחת המערכות האקולוגיות המורכבות ביותר על פני כדור הארץ.

כריתת יערות הגשם, פעולה המתרחשת בעולם כולו, משפיעה על גורמים רבים כמו אקלים, אלבדו של כדור הארץ, ריכוז הפחמן הדו-חמצני באטמוספרת כדור הארץ ועוד.

כתוצאה מכריתת היערות, שיעור האידוי עולה בכ- 30% וכמות המשקעים יורדת בכ- 30%. כך העונה היבשה מתארכת, ומספר השריפות עולה. תוך כדי שריפת יערות הגשם משתחררות כמויות גדולות של גזים כגון פחמן דו-חמצני, מתאן ואוזון לאטמוספרה, שמגבירים את אפקט החממה. היעלמות יערות הגשם מפחיתה את הפוטוסינתזה, וריכוז הפחמן הדו-חמצני באטמוספרה עולה, כי מתחוללת הפרת האיזון בחילופי הגזים. נוסף לכך, יערות הגשם מווסתים את הזרימה של מים טריים במערכת האקולוגית, והמדענים חוששים שההפרה של מעגל הזרימה הזה עלולה לייבש את יערות הגשם הנותרים.

תנאי האקלים בישראל

מדינת ישראל שוכנת בין קווי הרוחב ◦30 - ◦33. חלקה הצפוני מושפע מהאקלים הים תיכוני וחלקה הדרומי מושפע מהאקלים המדברי. אקלים המכונה "חצי מדברי". המאפיין העיקרי של האקלים החצי מדברי הוא התנודות הרבות במזג האוויר שהן תוצאה של השפעות אקראיות של שני האקלימים מצפון ומדרום. באקלים החצי המדברי שכיחות גבוהה של רצף שנים גשומות ולפעמים אף רצף של שנים שחונות. נוסף על כך האקלים החצי מדברי מתאפיין בהפסדי מים רבים בגלל אידוי לאטמוספרה, ובניגוד לאקלים הקלאסי מרבי מי הגשם באזורנו חוזרים לאטמוספרה ואובדים.

תנאי האקלים של ישראל, גידול האוכלוסייה, העלייה ברמת החיים והצריכה הגבוהה ממקורות המים, הובילו את מצבו של משק המים בישראל לכדי משבר מים רציני. מדי שנה, המחסור במים מורגש יותר ויותר.

שמירה על תנאים טבעיים ביער הגשם באוטופיה

באוטופיה אנו משתמשים בהדברה ביולוגית, התערבות יזומה של האדם במערכת אקולוגית שמטרתה להשיג שליטה על אוכלוסייתו של המזיק באמצעים אקולוגיים ובשיטות ביולוגיות. הצורך בהדברה ביולוגית נובע מכך שנעשה שימוש נרחב בחומרי הדברה נגד מזיקים ומחלות, דבר אשר מביא לפגיעה באדם ובסביבה.

באוטופיה אנו משתדלים לא לרסס כלל ביער הגשם, וכדי להתגבר על התפרצויות של מזיקים (המזיקים לצמחייה הקיימת) אנו משתמשים בטורפים טבעיים לאותם מזיקים. כך אנו מועלים לסביבה ומפחיתים את הפגיעה בה ובאדם.

* בישראל ישנה מעבדה מאוד מפותחת למציאת אויבים טבעיים למזיקי צמחים.

מיחזור מים באוטופיה

באוטופיה אנו אוגרים מי גשמים כדי להתגבר על מחסור המים בארץ וכדי להשיג מים באיכות מעולה, שתענה על דרישות הצמחייה.

עם הגשם הראשון מאגר מי הגשמים, הממוקם בפארק הפתוח, מנקז את המים מגגות החממה ומהקיבוץ. משאבות מים דוחפות את המים מהמאגר בפארק הפתוח למאגר בפארק הסגור.

מיחזור מים בפארק אוטופיה

מיחזור מים בפארק אוטופיה

עולמות האטרקציה בפארק אוטופיה

מפלי מים ובריכות דגים

מפלי מים, נחלים, בריכות דגים ומאגר מים לאיסוף מי גשמים וניהול תהליכי מיחזור מים ובה מזרקות כדורי מים הפועלים באופן קבוע לחימצון המים.

צמחים טורפים

אוסף גדול של צמחים טורפים אשר חיים בסביבתם הטבעית. תוכלו לראות אותם ואת תהליך לכידת הטרף מקרוב.

עולם הפרחים

אלפי פרחים וסחלבים הגדלים בכל פינות יער הגשם הטרופי והגן הבוטאני.

העולם הטרופי

פארק אוטופיה הינו יער גשם טרופי ראשון מסוגו בעולם אשר נבנה במטרה לגדל צמחים טרופיים כמו ביערות הגשם ברחבי העולם. במהלך סיורכם תיהנו מהיופי הטרופי ותפגשו סחלבים, בעלי חיים וצמחים מיוחדים.

מבוכים מצמחים

שני מבוכים מדליקים מצמחייה - האחד מבוך אתגרי ענק על שתי קומות והשני מבוך קלאסי בהשראת הגנים באירופה.

גן פרפרים בפארק אוטופיה

פרפרים יפיפיים החיים בבית רשת שהוקם במיוחד עבורם בשילוב גן צמחים מרהיב, המאפשר תנאי רבייה אופטימאליים. ניתן ליהנות ולצפות במחזור החיים של הפרפר.

קקטוסים

גן קקטוסים ענק בו גדלים קקטוסים מסוגים ובגדלים שונים.

יש לך שאלות? השאר פרטים ונשמח לחזור אליך בהקדם!

אוטופיה- פארק הסחלבים והאטרקציות של ישראל